‘Cazzip Project’ röportajımız…

{$ player.currentsong.Artist $} {$ player.currentsong.Title $}

‘Cazzip Project’ röportajımız…

Aslı Özer, Erhan Ertetik ve Ertuğrul Biber’den kurulu Cazzip Project ile yaptığımız çok özel röportaj radyonom'da...

03.04.2018

‘Cazzip Project’ röportajımız…

Caz yapmaya nasıl başladınız?

Erhan E.- Aslında rock müzikle başladım ben, rock müzik dinleyip ondan sonra rock çalmaya devam ettim. Sonra onun sevdiğim müziğin Caz ve Funk öğeleri içerdiğini farkettiğim zaman o tarafa doğru kaydım. Enstrüman çalışmalarımı o tarafa yönlendirdim. Dinlediğim tarzı da direkt olarak Caz ve Funk olarak belirleyip sonra jazz müzik çalmaya başladım hala da devam ediyorum, çalışıyorum aslında.

Ertuğrul B.- Bende rock müzikle başladım. Rock’da , progresif rock’a kaydı. Ondan sonra biraz Post-Rock derken birkaç projeyle Miles Davis’i keşfettik vs.

Aslı Ö.- Evet, benim içinde aynıları oldu aslında. Gerçi klasik müzikle başlayıp sonra caz’a kaydım… Açıkçası beni ne kadar özgür kılan bir müzik olduğunu keşfedince caz’ a yöneldim.

 

Grup üyeleri olarak nasıl tanıştınız? ve grubu kurmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Aslı Ö.- Her zaman ki gibi anlatayım; grup üyeleri olarak hepimizin ortak noktası, hocamız Güç Başar Gülle. Hepimizin yetkinliklerini çok iyi tanıyan bir insan olarak bizi bir araya getirdi ve dedi ki; ‘sizden iyi bir grup olur, proje yaparsınız’ ve biz de hakikaten bir stüdyoya girdik. O gün bu gündür beraberiz. 2012 yılından beri beraber çalıyoruz.

 

Grup adını belirleme aşamanız nasıldı?

Aslı Ö. - Şöyle; uzun bir süre ismimiz yoktu aslında, isimsizdik. Sonradan biz dedik ki cazip bir caz projesi fikriyle, ben grubun ismini Cazip Project koydum, beyler de onayladı. Sonra yıllar içinde beyler dedi ki, biz buna ‘Cazzip’ ziplenmiş jazz diyelim. E birazda uydu yani…

Erhan E. - Yani o şey işte, parçaları birbirimize zip dosyası olarak yolluyorduk. Oradan da bize bir çağrışım yaptı açıkçası…

 

Sevdiğiniz Cazcılar kimler?

Ertuğrul B. - Juliana’yı takip ediyorum, Onun dışında önüme ne çıkarsa da dinliyorum.

Aslı Ö. - Çok fazla Hiromi dinliyoruz, GoGo Penguin, Tigran Hamasyan’ı çok beğeniriz. Herbie Hancock, Miles Davis, Charlie Parker, John Coltrane bunlar zaten kült.

Erhan E. - Tabi ki ama son dönemde işte GoGo, Tigran, Hiromi bunlar hayatımıza ve müziğimize gerçekten büyük bir etkisi olan isimler.

 

21. İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışmasını kazandınız. Yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz?

Aslı Ö. - Yarışmaya, duyurusu oldu Genç Caz’ın.. dedik ki biz buna bir girelim, katılalım, artık bayadır caz çalıyoruz, çalışıyoruz çabalıyoruz. Yani hazırız, yetkinliğimiz var girelim dedik ve sonrasında kendimizi yarışmada bulduk. Çok keyifliydi açıkçası.

 

Albüm oluşturma süreci nasıldı? En başından kayıt aşamasına kadar, bu süreçte yaşadıklarınızı anlatabilir misiniz?

Erhan E. - Tabii stüdyo ortamı çok başka, prova yapıyorsunuz oldu diyorsunuz vs. ama kayıta girince tabii ki birçok psikolojik faktör devreye giriyor. Hani çalıyorsunuz gününde olmuyorsunuz, uykusuz oluyorsunuz kafanız bir şeye takık oluyor. Solo veya ışık istediğiniz gibi çıkmıyor falan tabii ki böyle şeylerde yaşadık birçok müzisyenin yaşadığı gibi… Çünkü bunun doğasında var doğaçlama müziğin yani.

Aslı Ö. - Ama zaten öyle çok kendi bestelerimizi de yapmaya başlayınca, birde enerji olarak çok uyumlu olduğu bir sürü beste ortaya çıktı.. Ondan sonra dedik ki artık bunları bir insanlarla paylaşalım çünkü biz çok piyasada çalan bir grup değildik. Beş yıl stüdyodan çıkmadık. Olgunlaşmak istedik yani çok iyi çalışıp… Ondan sonra besteler çıkınca albümde birlikte ortaya çıktı.

 

Albümünüzün işlediği, hedeflediği belirli bir teması var mı? Siz albümü nasıl tanımlıyorsunuz?

Aslı Ö. – Tabii ki ‘Stories’ zaten ilk albüm, hikayeler, her parçanın bir hikayesi var. Teması bu, hikayeleri anlatıyor.

Erhan E. - Aslında duygularımızı anlattık, yaşadıklarımızı. Mutlulukta var hüzünde var, Rainbow özellikle duygu yoğunluğu çok yüksek…

Ertuğrul B. – Duygularımızı enstrümanla yansıtmaya çalıştık.

 

Her parçanın ayrı bir hikayesi olduğunu biliyoruz. En sevdiğiniz hikaye hangisi?

Aslı Ö. - Sanırım hepimiz bunu Rainbow diye cevaplarız ama aslında çok değişiyor. Mesela ‘7 Motions’… çok özel bir yeri var çünkü bizim ilk parçamız, ilk bir araya geldiğimiz parça. Bireysel olarak çok özel bulduğumuz parçalar da var.

Erhan E. - Ben aslında albümü kaydettik ya ondan sonra hani ‘Spring Breeze’ benim favorim oldu. Benim için ilginç bir deneyim oldu. Çünkü yıllarca çaldık falan provasını yaptık kaydını yaptık ama albümü dinlerken’Spring Breeze’ benim için favori bir parça oldu ama net olarak söyleyebileceğim ‘Rainbow’ gözlerim dolarak çaldığım bir parça, duygu yoğunluğu çok yüksek o yüzden ben ‘Rainbow’ diyorum yani..

Ertuğtul B. – Son dönemde evet, Rainbow’dan sonra Spring Breeze diyebilirim…

Aslı Ö. - Evet, benim için dediğim gibi 7 Motions’da çok özel çünkü, bestelerin süreci oldukça uzun olan ve ilmik ilmik işlediğimiz bir parça.. 7 bölümden oluşuyor ve her bölümünde kendi hikayesi var parça içinde, başlı başına bir albüm…

 

Genel olarak parçaların hazırlanmasına nasıl bir süreç izliyorsunuz?

Aslı Ö. - Gece yarısı birbirimize bir anda melodi yolladığımızda oluyor, ya da bir araya gelip işte bir anda prova esnasında da çıkabiliyor, tabii yani duyguyla alakalı..

Erhan E. - Mesela birkaç hafta önce yeni bir parça yaptık ve çok etkisi oldu üzerimizde… Heyecanla o parçayı düzenlemeyi bekliyoruz aslında ve sizlerle paylaşmayı istiyoruz.

 

Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?

Ertuğrul B. – Yani, old time içinde, birazcık melodik, bolca solo olan, onun dışında yüksek enerjili bol nüanslı, yani çok düşük başlayıp bir anda farklı bir yere geçebiliyor yükselebiliyor, onun dışında diyebileceğim birkaç dinlemeden sonra çok farklı yerlerden hoşunuza gidebilecek bölümler hissedebilirsiniz diye düşünüyorum, öyle anlatırım.

 

Konser planlarınız nasıl? Bu yıl ki konser takviminizden söz edebilir misiniz?

Ertuğrul B. – En önemlisi şuan, önümüzde 4 Nisan Moda Sahnesinde lansman konserimiz var. Çok özel bir konser çok sıkı hazırlanıyoruz bolca da sürprizleri olan yani değerli müzisyen arkadaşlarımızın sahneye geleceği bir konser olacak…

 Aslı Ö. - Bunun sonrasında tabii ki belli bir takvim var. Bunu web sitemizden de öğrenebilir herkes ve sosyal medya hesaplarımızdan. 22 Mayıs’da bir konserimiz var ve devamı da gelecektir. Lansmandan sonra asıl takvimimiz netleşecektir.

 

Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Erhan E. - Ya ben müzisyenlerin biyografi filmlerini çok seviyorum. Yani beni hem motivasyon olarak güçlendiriyor, çalışmaya sevk ediyor. Bunun yanında en son okuduğum Zahmetsiz Ustalık adlı kitap beni çok etkiledi bir müzisyenin yazdığı kitap. Çünkü müzik sadece oturup işte enstrüman ya da armoni çalışmayla olmuyor. Sanat diyelim aslında.. Sanatın birçok sanatçıyı etkileyen psikolojik yönleri var. Kitapta da bunu ele almışlar. Çok yararlı ve faydalı bir kitap herkese de tavsiye ediyorum çünkü her müzisyenin ve sanatçının tıkandığı noktalar var onlarda genelde psikolojik süreçlerle paralel devam ediyor..

Ertuğrul B. – Harry Potter okumayı severim. Son izlediğim belgeselde Kiralık Silah olarak bahsediliyor. Rock dünyasının önemli gruplarıyla çalışan kiralık müzisyenlerden bahsediyorlar ve aslında günümüzün hikayesi.. Yaşadıklarımızdan bahsedildiği için o biraz etkiledi beni.. Çok yeni o yüzden bahsetmek istedim.

Aslı Ö. - Ben buna ek olarak önemli isimler olarak her zaman Miles’ı söylüyorum çünkü Miles Davis çok kalıpların dışına çıkan ve aslında bütün beraberinde çalışan müzisyenleri de kendilerini keşfetmelerini sağladığını görüyorum. Mesela bir müzisyeni ben parmak izi gibi adlandırıyorum. Her müzisyenin kendi özelliği var ve onu keşfetmek lazım, kalıpların dışına çıkmak lazım. Miles Davis bunu becerebilen ve etrafındakilere de becertebilen bir adam. Her zaman kendilerini bulmayı hedefletmiş… Film olarak ekleyebileceğim her zaman ki filmim Matrix’dir. Son zamanlarda da Interstellar.

 

Cazzip Project - Oldukça keyifliydi teşekkür ediyoruz, iyi yayınlar. Umarım albümü beğenirsiniz olumlu olumsuz tüm eleştirilere açığız, sevgiler…

 

Aslı Özer, Erhan Ertetik ve Ertuğrul Biber’den kurulu Cazzip Project, albümleri Stroies’in lansman konseri için 4 Nisan’da Moda Sahnesi’nde olacak. Caz severler kaçırmasın!

Cazzip Project ile yaptığımız bu röportajın tamamı ise Radyo Cazz kanalımızda sizlerle. 4 Nisan Çarşamba günü 10.00-12.00-14.00-16.00-18.00-20.00 saat başlarında dinleyebilirsiniz.

Ayrıca, Podcast sayfamızda Fatih Uslu’nun podcastleri arasında bulunan röportajın tamamını, istediğiniz an tıklayarak dinleyebilirsiniz.

LG
MD
SM
XS